تایر لیفتراک, چنگال لیفتراک, لیفتراک لودر

انواع لیفتراک – راهساز یدک

لیفتراک تلسکوپی راهساز یدک

راهساز یدک تولید کننده  و عرضه کننده  انواع  قطعات یدکی  لیفتراک  های دیزلی و برقی

لیفتراک راهساز یدک

انواع لیفتراک

لیفتراک ماشینی است که دو ناخن (شاخک – چنگال) در جلوی خود دارد و از آن به منظور بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جابه‌جایی آن‌ها استفاده می‌شود.این ماشین دارای یک دکل، شاخک و الحاقیات است که با توجه به نوع فعالیت آن‌ها در انبار کردن بار، حمل‌ونقل و جابجایی طراحی و ساخته می‌شود.

کارکرد اصلی لیفتراک

استفاده از این وسیله در محل‌هایی که ساخت‌وساز ، جابه جایی و حمل مسافت کوتاه  بیشتر است کاربرد ویژه‌ای دارد زیرا این دستگاه به‌راحتی می‌تواند مصالح و وسایل ساختمانی را بلند کرده و به هرجایی منتقل کند.لیفتراک‌ها در انبارها به‌راحتی و در سطوح مختلف می‌توانند وسایل را جابه‌جا کنند.شاخک‌های این وسیله می‌توانند بالاتر از  ارتفاع خود لیفتراک بالا برود و وسایل را در بالاترین سطوح قفسه های دیگر قرار دهند و به همین دلیل به‌آسانی می‌توانند برای بارگیری کامیون‌ها از این وسیله استفاده کرد.

انواع لیفتراک بر حسب نوع موتور

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لیفتراک، موتور لیفتراک است که تأمین‌کننده نیروی محرکه و گشتاور لازم برای کارکرد لیفتراک هست . امروزه در لیفتراک‌ها از انواع مختلف سوخت برای به کار انداختن موتور آن استفاده می‌شود. دیزل، بنزین، گاز و بنزین و نیروی الکتریکی و همچنین سوخت های زیستی از مهم‌ترین آن‌های می‌باشند. سوخت این ماشین به محل مورد استفاده آن بستگی دارد که معمولاً برقی، فسیلی و یا گازی است.

لیفتراک دیزل

لیفتراک‌های دیزل جهت استفاده در محیط‌های باز ایده آل هستند زیرا بخار اگزوز و ذرات دیزل در فضای باز پراکنده‌شده و مسائل زیست‌محیطی و بهداشتی و ایمنی را که ممکن است در داخل ساختمان اتفاق بیفتد را شامل نمی شود.با این‌ وجود، کاتالیزورها و تصفیه‌کننده‌های اگزوز می‌توانند انتشار گازهای زیان آور را کاهش داده و لیفتراک‌ها را برای استفاده در محیط‌های بسته نیز تا حدی  قابل‌استفاده نمایند.موتورهای دیزلی کارایی بیشتری نسبت به موتورهای LPG (گازسوز) دارند. مخزن سوخت 50 لیتری یک لیفتراک دیزل از کپسول گاز 18 کیلوگرمی یک لیفتراک گازی راندمان بیشتری دارد.گشتاور بالاتر یکی دیگر از مزایای لیفتراک‌های دیزل نسبت به گازسوز است که آن را در سراشیبی‌ها و انجام امور سنگین قدرتمندتر میکند.انواع مختلفی از این نوع لیفتراک در تناژهای 2، 3، 5، 7، 10، 15 تن و … وجود دارد.

لیفتراک دیزل راهساز یدک

لیفتراک دوگانه‌سوز (گاز LPG و بنزین)

لیفتراک‌های LPG (گاز مایع) به دلیل قیمت‌گذاری رقابتی و مناسب بودن برای استفاده در محیط‌های باز و بسته و راحتی کارکرد، بسیار محبوب هستند.موتور این لیفتراک‌ها مشتقی از همان موتور دوگانه‌سوز مورداستفاده در خودروها هستند که درنتیجه قطعات به‌راحتی در قیمت‌های مناسبی در دسترس هستند.لیفتراک LPG از دیزلی‌ها بی‌صداتر هستند و بخار اگزوز آن‌ها نسبت به لیفتراک دیزلی آلایندگی بسیار کمتری دارد.کاتالیزور اگزوز در دماهای بالا عملکرد بهتری نسبت به لیفتراک‌های دیزلی دارد.سرعت جابجایی، میزان شتاب و سرعت بالابری زیاد لیفتراک دوگانه‌سوز جای رقابتی برای دیگر انواع لیفتراک باقی نمی‌گذارد.

لیفتراک دوگانه سوز راهسازان یدک

لیفتراک برقی (الکتریکی)Electric Forklift

لیفتراک‌های برقی کاملاً سازگار با محیط‌ زیست هستند.  به هیچ وجه دود نمی‌کنند و هیچ آلایندگی مضری ندارند. کاملاً بی‌صدا هستندو با توجه به وزن کمتر باتری که خود همان باطری به‌عنوان وزنه تعادل عمل می‌کند اندازه کوچک‌تری دارند و بسیار روان‌تر حرکت می‌کنند.هزینه شارژ باتری در تعرفه‌های ارزان کمتر از هزینه سوخت گاز و یا دیزل است.لیفتراک‌های الکتریکی به‌طورکلی ساده‌تر از لیفتراک‌های موتور دیزل و گازسوز کار می‌کنند چون فقط یک پدال گاز و یک پدال ترمز دارند و دنده‌ای فارغ از اتومات یا دستی بودن ندارند.هزینه‌های نگهداری و تعمیر و نگهداری لیفتراک‌های الکتریکی به میزان قابل‌توجهی کمتر از لیفتراک‌های دیزل و گازسوز است.استاکر، کانتر بالانس، ریچتراک از انواع لیفتراک‌های برقی می‌باشند.

لیفتراک برقی راهساز یدک

شاخک لیفتراک

شاخک لیفتراک یا همان شاخ لیفتراک که با اسم چنگال لیفتراک هم شناخته میشود یکی از مهمترین بخش های لیفتراک می باشد که وظیفه بالا بردن و حمل اجسام روی پالت رو بر عهده دارد، وجود پالت های مختلف با ابعاد مختلف نیازمند این است تا به نسبت بار خود و پالت در نظر گرفته شده شاخک لیفتراک مناسب را  بر روی لیفتراک خود نصب نمائید.

برای اطلاع از انواع قطعات لیفتراک به مقالات مرتبط با لیفتراک موجود  در وب سایت مراجعه نمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =